Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czym jest obróbka metali? Popularne metody obróbki.

materiał partnera

Obróbka metali jest procesem, podczas którego dochodzi do zmiany wyglądu (zarówno pod względem kształtu, jak i wymiaru) danego tworzywa. Przemianie mogą ulegać zarówno właściwości fizyczne, jak i chemiczne danego surowca. Aby mogło dojść do obróbki metali, konieczne jest zastosowanie jednej z niżej przedstawionych metod.

Obróbka plastyczna — charakterystyka i najistotniejszy podział

W tej metodzie dochodzi do przekształcenia metalu w sposób plastyczny. Tym samym możliwe staje się zmienianie kształtu, czy też właśnie właściwości chemicznych metalu. Fachowcy wykonują obróbkę metalu w sposób plastyczny w dwóch wariantach. Po pierwsze na zimno — kiedy temperatura jest niższa nawet niż podczas rekrystalizacji oraz na gorąco, wtedy oczywiście temperatura jest wyższa, niż w trakcie rekrystalizacji.

Poza tym istnieje możliwość szczegółowego wyodrębnienia kilku metod związanych z plastyczną obróbką metali:

  • Gięcie — charakteryzuje się przede wszystkim temperaturą, gdyż w większości przypadków obróbka tego typu odbywa się na zimno. Samo gięcie metali ma miejsce poprzez zwijanie, czy też zaginanie oraz wyginanie przeróżnych blach. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w całym procesie zostaje zachowana wielkość w formacie poprzecznym.
  • Ciągnienie — w tym przypadku temperatura nie ma takiego znaczenia, gdyż istnieje możliwość przeprowadzenia obróbki zarówno w bardzo wysokiej, jak i bardzo niskiej temperaturze. W porównaniu do gięcia metali, przy ciągnieniu forma poprzeczna zostaje zmniejszona.
  • Tłoczenie — tutaj również istnieje bardzo duże pole manewru pod względem temperatury. To, co wyróżnia plastyczną obróbkę metali poprzez ich tłoczenie, to możliwość odcinania blach, okrawania, a nawet dziurkowania. Przy czym spójność nie zostaje w zdecydowanej większości przypadków naruszona.
  • Walcowanie — istnieją trzy sposoby przeprowadzenia tej metody, chodzi tutaj o walcowanie na zimno, gorąco, ale też po prostu na ciepło. Do całego procesu dochodzi poprzez użycie tzw. walcarek lub też specjalistycznych pras krawędziowych.
  • Kucie — w tej metodzie metal zostaje poniekąd gnieciony dzięki określonym naciskom. Istnieje kilka sposobów, aby możliwy był proces kucia metali, np. działanie maszynowe, czy też ręczne.

Obróbka termiczna metali — czym jest?

Oprócz plastycznej obróbki metali można wyróżnić też inną metodę, jaką jest choćby termiczna obróbka. W tym procesie zwraca się uwagę przede wszystkim na przekształcenie stopów poprzez wykorzystanie bardzo wysokiej temperatury. W ten sposób właśnie możliwa staje się zmiana kształtów, wymiarów i cech chemicznych danego metalu.

Na czym polega mechaniczna obróbka metali?

Kiedy mowa o mechanicznej obróbce metali to przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na skrawanie. W końcu wiąże się ono z całą grupą innych metod, takich jak np. struganie, czy frezowanie. Cały proces obróbki polega w tym przypadku na wyeliminowanie pewnej części metalu za pomocą określonych narzędzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto