Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełmski Obszar Funkcjonalny - dyskutowali o przyszłości

KS
KS
Chełmski Obszar Funkcjonalny - przygotowują strategię rozwoju na najbliższe lata. W poniedziałek odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami.
Chełmski Obszar Funkcjonalny - przygotowują strategię rozwoju na najbliższe lata. W poniedziałek odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami. KS
Zakup nowych autobusów, budowa nowych dróg, obwodnicy północnej, przebudowa dworców w Chełmie, nowe ścieżki rowerowe, czy rozbudowa m. in kąpieliska "Glinianki". To tylko niektóre ważne projekty ujęte w perspektywie rozwoju Chełmskiego Obszaru Funkcjonalnego na lata 2014-2020.

W poniedziałek w Kinie Zorza odbyło się spotkanie władz miasta z lokalnymi przedsiębiorcami w sprawie strategii rozwoju Chełmskiego Obszaru Funkcjonalnego. Na spotkaniu pojawili się przedstawiciele firmy Logos Consulting, która wykonuje projekt strategii. Plany rozwojowe obejmują gminy Chełm, Kamień i miasto Chełm. Strategia opracowana na lata 2014-2020 ma zawierać spis najważniejszych działań na które ChOF chce pozyskać środki.

Wśród wymienianych na spotkaniu kluczowych inwestycji znalazły się m. in:
- zakup nowego taboru,
- nowe połączenia komunikacyjne,
- możliwość łączenia różnych środków komunikacji np. możliwość przejazdu rowerem i przesiadki np. do autobusu,
- rozbudowa sieci wodno-kan w mieście,
- budowa obwodnicy południowej Chełma,
- przebudowa i remonty ulic: Ceramicznej, Hrubieszowskiej, Wojsławickiej, Bazylany-Wiercińskiego, Piwnej, Okszowskiej,
- przebudowa dworców w Chełmie,
- budowa ścieżek rowerowych: (Chełm-Kamień, wzdłuż ul. Zawadówka do Rejowca i Krasnegostawu, Chełmski Szlak Rowerowy, wzdłuż Lasu Kumowa Dolina, ścieżki wokół Chełma i włączenie ich w Szlak Rowerowy Polski Wschodniej),
- rozbudowa zbiorników wodnych na terenie ChOF,
- budowa obiektów sportowych w Kumowej Dolinie,
- utworzenie Samochodowego Centrum Logistycznego,
- utworzenie Kolejowego Terminalu Przeładunkowego,
- utworzenie Akademickiego Ośrodka Przedsiębiorczości,
- modernizacja Muzeum,
- Amfiteatr w Kumowej Dolinie.

To tylko niektóre z ambitnych planów dotyczących Chełmskiego Obszaru Funkcjonalnego. Strategia jest obecnie w fazie projektowania.

W maju ma być omawiana z mieszkańcami, podczas konsultacji, w czerwcu ma być gotowa i trafić pod głosowanie Rady Miasta Chełm i Rad Gmin Kamień i Chełm.

Podczas spotkania roboczego z przedsiębiorcami, miasto i przedstawiciele gmin chcieli usłyszeć jakie propozycje mają inwestorzy i jakich zadań i projektów oczekują.

Na spotkaniu padały głownie hasła dotyczące infrastruktury i jej rozbudowy, współpracy z Izbą Celną i postawienia na handel z Ukrainą. Przedsiębiorcy dopytywali również o infrastrukturę i powiększenie terenów inwestycyjnych w tzw. dzielnicy przemysłowej Chełma. Nie zabrakło pytań o działania związane z ekologią i budową trasy ekspresowej przez nasz region.

- Obecnie jest kilka wariantów budowy drogi ekspresowej. Mogę jedynie zapewnić, że obecna trasa nie będzie poszerzana ze względu na sąsiadujący z nią obszar Natura 2000. Nowa trasa z Chełma do przejścia granicznego w Dorohusku ma mieć 45 metrów szerokości, ale poza tym nic na obecną chwilę nie wiadomo - wyjaśniał zebranym Roman Kandziora, wójt gm. Kamień. - Do roku 2020 nikt nie będzie wiedział kiedy i za jakie pieniądze będzie budowana ta ekspresówka.

Planów jest sporo, jednak na spotkaniu nie padało zbyt dużo konkretów, te mają być omawiane na konsultacjach z mieszkańcami miasta. My niektóre z wymienionych na spotkaniu projektów postaramy się przytoczyć szerzej w kilku materiałach na naszej stronie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto