Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. W wyniku reformy oświaty znikną dwa gimnazja

Justyna Pietrzyk
Reforma edukacji zakłada m.in. likwidację gimnazjów oraz powrót 8-letnich podstawówek
Reforma edukacji zakłada m.in. likwidację gimnazjów oraz powrót 8-letnich podstawówek pixabay
Reforma edukacji zakłada m.in. likwidację gimnazjów oraz powrót 8-letnich podstawówek i 4-letnich liceów. W naszym mieście samodzielnie działają dwa gimnazja – nr 2 i nr 6.

Szczegóły reformy oświaty w Chełmie opracował specjalnie powołany przez prezydent miasta zespół. Działające w naszym mieście samodzielnie dwa gimnazja – nr 2 i nr 6 zostaną zlikwidowane.

W Gimnazjum nr 2 przy ul. Czarnieckiego 8, od 1 września zlikwidowana będzie klasa pierwsza, a w kolejnych latach będą stopniowo wygaszane kolejne klasy. Docelowo, po zakończeniu kształcenia w gimnazjum, budynek zostanie przekazany I Liceum Ogólnokształcącemu.

Zespół przedstawił propozycje rezygnacji z wygaszania Gimnazjum nr 6. Zostanie ono włączone do przekształconej ośmioletniej Szkoły Podstawowej nr 11, która zmieni siedzibę na ul. Powstańców Warszawy 10. W szkole w latach 2017/2018-2018/2019 będą prowadzone klasy dotychczasowego Gimnazjum Nr 6, aż do czasu wygaszenia kształcenia.

Grono pedagogiczne Gimnazjum nr 6 wystąpiło do władz miasta, by w budynku obecnego Gimnazjum utworzyć Szkołę Podstawową nr 6. Jednak ostateczne stanowisko wypracowane przez zespół muszą jeszcze zatwierdzić radni podczas sesji rady miasta.

W Gimnazjum dla Dorosłych wchodzącego w skład Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chełmie zlikwidowana będzie klasa pierwsza, a w latach następnych kolejne klasy. Zespół proponuje włączyć gimnazjum dla dorosłych do Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych, przy ul. Batorego 1 (wchodzącej w skład CKU).

Zespół zadaniowy ds. wdrożenia reformy programowej proponuje następujące zmiany:

Sześcioletnia Szkoła Podstawowa Nr 2, Szkoła Podstawowa Nr 4, Szkoła Podstawowa Nr 5 oraz Szkoła Podstawowa Nr 3 zmienią się w ośmioletnie „podstawówki”, jednakże nie zmienią swoich dotychczasowych siedzib.
Wyjątkiem jest sześcioletnia Szkoła Podstawowa Nr 11 przy ul. Wolności 20, która przekształcając się w ośmioletnią Szkołę Podstawową Nr 11 zmieniłaby siedzibę na ul. Powstańców Warszawy 10 (obecnie budynek ZSO Nr 6).

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1, Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 7 oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 8 z oddziałami Integracyjnymi, w skład których wchodzą Szkoły Podstawowe i dotychczasowe Gimnazja, staną się ośmioletnimi Szkołami Podstawowymi, w których będą prowadzone klasy dotychczasowego Gimnazjum, aż do czasu wygaszenia kształcenia.

Nowy proponowany projekt sieci publicznych szkół podstawowych funkcjonujących na terenie miasta od 1 września zakładałby 8 ośmioletnich szkół podstawowych w tym:

- 4 szkoły podstawowe powstałe na bazie samodzielnych sześcioletnich szkół podstawowych,
- 3 szkoły podstawowe powstałe na bazie szkół podstawowych wchodzących w skład zespołów szkół z funkcjonującymi w nich oddziałami gimnazjalnymi,
- 1 szkoła podstawowa powstała na bazie samodzielnej sześcioletniej szkoły podstawowej z włączonymi do niej oddziałami gimnazjalnymi (SP nr 11 i Gimnazjum nr 6).

Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 1 wchodząca w skład Zespołu Szkół Budowlanych, Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 2, wchodząca w skład Zespołu Szkół Technicznych, Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 4, wchodząca w skład Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 5, wchodząca w skład Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5, staną się trzyletnimi branżowymi szkołami I stopnia.

Sześcioletnia Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 12 wchodząca w skład Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przekształca się w ośmioletnią Szkołę Podstawową Specjalną Nr 12.

Trzyletnie licea ogólnokształcące prowadzone przez miasto, zostaną przekształcone w czteroletnie licea. Będą to:

I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie, ul. Czarnieckiego 8;
II Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie, ul. Szpitalna 14;
III Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie, ul. Sienkiewicza 22 wchodzące w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych i III LO w Chełmie;
IV Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie, ul. Św. Mikołaja 4;

Natomiast czteroletnie technika zostaną przekształcone w pięcioletnie. Dotyczy to szkół:

Technikum Nr 1 w Chełmie, ul. Batorego 1 ul. Batorego 1 wchodzące w skład Zespołu Szkół Budowlanych w Chełmie, ul. Batorego 1;
Technikum Nr 2 w Chełmie, ul. Graniczna 2 wchodzące w skład Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie;
Technikum Ekonomiczne Nr 3 w Chełmie, ul. Sienkiewicza 22 wchodzące w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych i III LO w Chełmie;
Technikum Nr 4 w Chełmie, ul. Reformacka 13 wchodzące w skład Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie,
Technikum Nr 5 w Chełmie, ul. Jagiellońska 29 wchodzące w skład Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Chełmie, ul. Jagiellońska 29.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto