18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Chełm: Teczka serdecznej pamięci o Janie Pawle II

Ryszard Zawadowski z Rejowca Fabrycznego chce zachęcić młodych do zbierania pamiątek po Janie Pawle II. W tym celu Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II utworzyło dla dzieci specjalne "Teczki Serdecznej Pamięci".

Chełm. Teczka Serdecznej Pamięci - skąd pasja zbierania pamiątek - wywiad z Ryszardem Zawadowkim

Od lat zbiera Pan przedmioty z podobizną Papieża Polaka. Skąd pomysł na gromadzenie pamiątek o Janie Pawle II?
Ja zawsze byłem kolekcjonerem. Wtedy, jak się teraz zwykle mówi - to były takie czasy. Zbierało się praktycznie wszystko pocztówki, znaczki, monety i co najlepsze to wszystko było niesłychaną atrakcją. My cieszyliśmy się każdym przedmiotem. Trudno się temu dziwić. Wówczas odczuwaliśmy spory niedosyt przedmiotów. Dziś czasy się zmieniły i atrakcją jest telewizor i internet.
Dlaczego Jan Paweł II? Nie wiem, może dlatego, że jego wybór był ogromnym zaskoczeniem. Od momentu wyboru zainteresowałem się tą postacią i gromadzeniem przedmiotów i dokumentów o niej i tak mi zostało.

Czy z pamiątkami wiążą się jakieś ciekawe historie?

Z każdą z nich wiąże się historia. Są to małe cząstki – opowieść z mojego życia. Tylko w tej historii główne miejsce zajmuje on, Papież Polak, który wywinął psikusa całemu światu. Dlaczego? Jego pontyfikat trwał 26 i pół roku i był trzecim najdłuższym pontyfikatem w historii papiestwa. Bardzo dużo pamiątek posiadam z okresu jego pontyfikatu. Są też “zdobycze” jedną z nich jest figura Jana Pawła II, która wylicytował w USA mój kolega. W rzeczywistości jest to butelka na alkohol. Inną, bardzo wyjątkową pamiątką jest strusie jajo ozdobione portretem papieża. W swojej kolekcji posiadam bardzo duży przekrój różnorodnych pamiątek z papieżem Polakiem. Mam puzzle, znaczki, medaliony, karty, naparstki, miniatury pomników, znicze a nawet opakowania po zapałkach. To zdecydowanie część historii mojego życia. Każda pamiątka niesie za sobą wspomnienie i każde wiąże się z nim, to piękne.

Czy poznał Pan osobiście Jana Pawła II?

Nigdy go osobiście nie poznałem, ale on wiedział o istnieniu Stowarzyszenia i moim. Dlaczego nigdy go nie spotkałem? Wiadomo, jak to w życiu, zawsze coś wypadało, ale nie żałuję, tego. Dlaczego? Bo czy jestem kimś gorszym od osób, które go poznały i chwaliły się zdjęciami z Janem Pawłem II? Nie. Gdzie dziś są Ci ludzie? Dlaczego tak mało mówi się w naszym kraju o tym wybitnym człowieku? Dziś mam niezwykłą trudność w dotarciu do wielu szkół w naszym województwie. Szczerze mówiąc byłem przeciwny tak szybkiej beatyfikacji Jana Pawła II. Polacy jeszcze nie są na to gotowi. Tak wielkie wydarzenie zmuszać powinno do refleksji, do zgłębiania wiedzy o tym prostym, ale jakże wybitnym człowieku.

Rozmawiając o Pana działalności nie sposób zapytać o największy sukces w działalności.
Moją największą satysfakcją jest to, że stworzyłem jedyną w Polsce, powtarzam, jedyną – bazę takich danych jakiej nie posiada Kościół, jakiej nie posiadają uczelnie. Ja tutaj w skromnej tej wsi. Tu jest 11 doktoratów Jana Pawła II, tu są w segregatorach poukładane wszystkie kopie dokumentów nadających tytuł honorowego obywatela we wszystkich polskich miastach i gminach. Tu mam również prawie pełną dokumentację pomników, które wybudowano dla Jana Pawła II. To wszystko zgromadziłem metodą mozaikową, bo placówki naukowe zajęły się filozofią, rozmyślaniami czy homiliami.

Czy myślał Pan o utworzeniu w naszym regionie muzeum pamiątek po Janie Pawle II?

Tak, nawet znalazłem miejsce idealne na wyeksponowanie całej kolekcji. Niestety nie udało mi się to. Chciałem, by muzeum powstało w kościółku obok mojego domu. Tu gdzie mieszkam obecnie, mieszkał pierwszy proboszcz Rejowca Fabrycznego. Dlatego uznałem, że ten urokliwy kościółek będzie idealnym miejscem. Niestety, spotkałem się z pewnym oporem. Teraz mam podpisane porozumienie z muzeum w Warszawie. To tam wyjadą wszystkie pamiątki. Nikt w naszym województwie ich nie chciał.

Dlaczego pasją zbierania przedmiotów i dokumentów o papieżu Janie Pawle II chce Pan zarazić młodych ludzi?
Proszę zauważyć minęło już 9 lat od jego śmierci. Te bardzo mądre 9-latki – cudowne dzieci, a one już się urodziły po jego śmierci. One go tylko znają z filmów i opowiadań. Teraz jest nasza, bardzo ważna rola, by przekazać tym mądrym, dorosłym już osobom tą miłość, te uczucia i tą wiedzę którą od niego zaznaliśmy.

Zauważamy teraz pewną tendencję, wśród kolekcjonerów nie ma już ludzi młodych! My starzy boimy się, że przedmioty związane z naszą kulturą i historią zostaną zapomniane, wyrzucone na śmietnik. Później nikt nie będzie w stanie ich odzyskać. Trzeba chronić to dobro, to dziedzictwo kulturowe, póki je mamy. Tak też jest z pamiątkami po Janie Pawle II. Genetycznie w każdym dziecku jest ta ciekawość do poznawania i to jeśli jest dobrze rozwijane procentuje na przyszłość. Dlatego pasją papafilii trzeba zarazić młodych.

Chełm. Teczka Serdecznej Pamięci - powstało pierwsze koło w Polsce!

W ramach przygotowań do kanonizacji bł. Jana Pawła II w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rejowcu Fabrycznym powołane zostało pierwsze w Polsce Koło Młodych Kolekcjonerów Pamiątek Pontyfikatu JP II.

Uczniowie kl. I B rejowieckiego Gimnazjum zostali pierwszymi kustoszami zbiorów rodzinnych pamiątek papieskich i za ich pomocą zgłębiają wiedzę o bohaterze swojej szkoły propagując taką formę upamiętniania pontyfikatu Jana Pawła II.
Mamy nadzieję,że za ich przykładem pójdą uczniowie wszystkich bez wyjątku placówek oświatowych i kulturalnych w Polsce nie tylko tych które noszą imię JP II.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.