Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. Pani Sarbinowska zagadką Komisji Historycznej Polskiego Związku Szachowego

P J
Zdjęcie grupowe zostało zrobione podczas „II Turnieju Pań o mistrzostwo Polski”. Po rozegranym turnieju ukazał się artykuł w prasie szachowej, w którym jest wzmianka o Sarbinowskiej (pierwsza z prawej)
Zdjęcie grupowe zostało zrobione podczas „II Turnieju Pań o mistrzostwo Polski”. Po rozegranym turnieju ukazał się artykuł w prasie szachowej, w którym jest wzmianka o Sarbinowskiej (pierwsza z prawej) materiał Komisji Historycznej Polskiego Związku Szachowego
Znane jest nazwisko, wygląd i okres, w którym odnosiła sukcesy w grze w szachy. Członkowie Komisji Historycznej Polskiego Związku Szachowego mają nadzieję, że po nitce dojdą do kłębka. Kim jest pani Sarbinowska?

Jest zdjęcie i nazwisko

We Wrocławiu powstaje książka autorstwa Wojciecha Zawadzkiego, na temat wszystkich turniejów o mistrzostwo szachowe Polski kobiet. Podczas gromadzenia materiałów członkowie Komisji Historycznej Polskiego Związku Szachowego natrafili na archiwalne zdjęcie szachistek z końca lat 30-tych, na którym jest mieszkanka Chełma – pani Sarbinowska. Problem w tym, że poza fotografią nic nie wiadomo o Sarbinowskiej, nawet nie jest znane jej imię, a jak twierdzi Tomasz Lissowski, przewodniczący Komisji Historycznej Polskiego Związku Szachowego - W publikacji tej nie powinno brakować imienia jednej z polskich pionierek gry szachowej.

Zdjęcie

Zdjęcie grupowe zostało zrobione przy okazji II Mistrzostw Polski w Warszawie w 1937 roku, a dokładnie podczas „II Turnieju Pań o mistrzostwo Polski”. Po rozegranym turnieju ukazał się artykuł w prasie szachowej, w którym jest wzmianka o Sarbinowskiej.

- Nowością był udział szachistek spoza Warszawy (Toruń, Lwów, Chełm i Poznań); wprawdzie debiutantki nie włączyły się do wyścigu o pierwsze miejsce, ale odebrały bardziej rutynowanym koleżankom kilka cennych punktów. – czytamy w artykule. Po tym epizodzie, prasa o Sarbinowskiej już nie pisała.

Mistrzynią Polski z lat 1935 i 1937 była wówczas Regina Gerlecka także związana z Lubelszczyzną, co nastąpiło dopiero po wojnie - w 1958 roku przyjechała do Lublina po tym, gdy załamała się jej kariera naukowa na Uniwersytecie Łódzkim.

Ślady Sarbinowskich w Chełmie

Jak udało się ustalić Członkom Komisji Historycznej Polskiego Związku Szachowego, w latach 30-tych w gronie nauczycielskim chełmskiego gimnazjum pojawia się nazwisko doktora Adama Sarbinowskiego, który był tam polonistą. Wcześniej był ateistą i aktywnym antyklerykałem, który nawrócił się w obozie w Dachau.

Kolejny trop wiedzie do chełmskiej szkoły muzycznej. Na stronie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Chełmie jest informacja o osobach, które okazały placówce najwięcej zainteresowania i tutaj pada nazwisko Sarbinowskiej. Jest wymieniona wśród pierwszych pracowników Instytutu Muzycznego w Chełmie. Na zamieszczonym zdjęciu widać podobieństwo, jednak imię Sarbinowskiej w dalszym ciągu pozostaje zagadką.

A może Julia?

Na stronie internetowej rodziny Schejbal, można znaleźć drzewo genealogiczne, tam członkowie Komisji trafili na poszukiwane przez nich nazwisko. Na jednej z gałęzi pojawiła się bowiem chełmianka Bożena Sarbinowska urodzona 1932 roku, a zawarte dane wskazują, że jest córką Adama Sarbinowskiego i Julii z Wiśniewskich.

Pojawia się więc szereg pytań, czy szachistka Sarbinowska to ta sama osoba, która widnieje wśród pierwszych pracowników szkoły muzycznej? Jakie były jej koligacje z Adamem Sarbinowskim? I wreszcie, czy szachistka, której szuka Komisja Historyczna Polskiego Związku Szachowego to Julia Sarbinowska?

Powyższe pytania jak na razie pozostają dla autora książki zagadką, każdy kto dysponuje jakąkolwiek informacją na ten temat proszony jest o kontakt, tel. 505 170 687.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto