Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm: budżet obywatelski - tego chcą mieszkańcy!

KS
KS
Budżet obywatelski w Chełmie - będą zbierać podpisy.
Budżet obywatelski w Chełmie - będą zbierać podpisy. KS
Nie czekają na spełnienie obietnic przez prezydent i sami podejmują działania. Ruszył proces zbierania podpisów pod propozycją uchwały w sprawie utworzenia w Chełmie budżetu obywatelskiego. Boją się, że radni i prezydent mogą nie spełnić swojej obietnicy.

Chełm. Budżet obywatelski - tego chcą mieszkańcy miasta!
Inicjatywa Obywatelska "Nasz Chełm" nie wierzy w obietnice władz miasta, co do planów utworzenia budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy Chełma nie czekając na władze miasta założyły komitet i zaczynają działać. – Musimy zebrać 750 podpisów pod projektem uchwały dotyczącej wprowadzenia w Chełmie budżetu obywatelskiego – wyjaśnia Joanna Bielecka z Inicjatywy Obywatelskiej "Nasz Chełm". – Nie jesteśmy w żaden sposób powiązani politycznie, zależy nam na tym, by mieszkańcy mieli wpływ na to, na co idą pieniądze.

Inicjatywa chce podzielić Chełm na 4 okręgi. Każdy z nich mógłby wydatkować pewną pulę środków na wybrane przez radę osiedla inwestycje. W propozycji uchwały zapisano, że byłoby to 0,5 procent budżetu Miasta Chełm za ubiegły rok. W przeliczeniu wyszłoby około 1 350 000 zł do podziału między 4 okręgi. – Nie chcieliśmy dzielić miasta wg. osiedli, by pula środków do rozdysponowania była większa – dodaje Bielecka.

Chełm. Budżet obywatelski - co to jest?

Budżet obywatelski, zwany również partycypacyjnym to specjalnie wydzielona kwota z budżetu miasta, o przeznaczeniu której zadecydują bezpośrednio mieszkańcy. Decyzje mogą być podejmowane bezpośrednio przez mieszkańców lub za pośrednictwem rad osiedli, czy organizacji społecznych. Najważniejszym elementem budżetu obywatelskiego są regularne spotkania mieszkańców z przedstawicielami władz, podczas których rozmawia się o przeznaczeniu wspólnych pieniędzy. Mieszkańcy mogą również sami zgłaszać projekty wydatków z puli budżetu obywatelskiego. Projekty mogą dotyczyć dzielnic, okręgów, rejonów. Można zgłaszać propozycje więcej niż jednego projektu, warunek jest taki, by ich wspólna wartość nie przekroczyła środków, którymi dysponują poszczególne okręgi.

Chełm. Budżet obywatelski - przedstawiciele rad osiedli nie chcą słyszeć o tej propozycji?

Podczas trwającej we wtorek konferencji zapytaliśmy dlaczego w tej inicjatywie czynny udział biorą tylko trzy rady osiedli. W odpowiedzi usłyszeliśmy: – Pisma z propozycją spotkania się z mieszkańcami i wyjaśnienia kwestii budżetu obywatelskiego kierowaliśmy do każdego przewodniczącego rady osiedla. Jak widać odzew nie jest zbyt duży – wyjaśniali przedstawiciele inicjatywy "Nasz Chełm".


Nasze serwisy:
**

Imprezy w Chełmie. Zapowiedzi i relacje

Luźny serwis - Z przymrużeniem okaChełmski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły**

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto