18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm: budują modele samochodów, którymi startują w rajdach

KS
KS
Chełmianie budują modele samochodów i wygrywają rajdy
Chełmianie budują modele samochodów i wygrywają rajdy materiały prywatne
To ich życie i pasja. – Mówi się, że to co robimy to zabawa dla dużych chłopców. W pewnym sensie tak jest. Każdy z nas w dzieciństwie marzył o tym, by pobawić się elektrycznymi samochodzikami – mówi z niekrytym uśmiechem Piotr Lipa, chełmianin, który startuje w zawodach modeli samochodowych.

Chełm. Budują modele samochodów - pasja i niezwykły talent
Piotr Lipa i Igor Stasz to chełmianie, których pasją są samochody. Nie tylko te duże, ale przede wszystkim modele, którymi startują w rajdach. Zawodnicy z Słoiki Rally Team zdobywają czołowe miejsca na zawodach i swoją pasją zarażają innych. Skąd ta pasja i zamiłowanie do modeli samochodowych?
– W moim przypadku, to wszystko wzięło się od Igora. Któregoś razu zauważyłem, że ma taki model. I stało się, zaraził mnie tą pasją – mówi Piotr Lipa.

– Ja z kolei kiedyś jeździłem w rajdach samochodowych – tych prawdziwych. Pewnego razu zobaczyłem, że można ścigać się w mniejszej skali – wyjaśnia Igor Stasz. – Najpierw kupiłem z kolegą model spalinowy. Miał sporo minusów – po pierwsze był strasznie głośny, niezwykle brudny i potrzebowaliśmy specjalnych torów. Później zakochałem się w modelach samochodów elektrycznych.

By zacząć jeździć najlepiej, by swoje wymarzone auto samodzielnie złożyć. – W tym bardzo przydaje się odrobina pojęcia o samochodach, bo w przypadku modeli, nawet elektrycznie napędzanych niemal wszystkie mechanizmy są takie same jak w prawdziwych autach – wyjaśnia Igor.

Chełm. Budują modele samochodów - jaki jest koszt takiej "zabawki"?
Samochody można kupić również na rynku wtórnym. Gotowe modele, które są dobrej jakości to koszt w granicach 400-600 złotych. Można również kupić już złożone, nowe samochody. Tu jednak doświadczeni modelarze doradzają ostrożność. Wiele modeli jest kiepskiej jakości. – Środowisko modelarzy samochodowych napędzanych elektrycznie jest niezwykle przyjazne. Każdy, kto się do nas zwróci może liczyć na pomoc. Doradzimy i podpowiemy co wybrać – mówi Piotr. – Złożenie jednego modelu trwa około 50-60 godzin.

Chełm. Budują modele i wygrywają zawody
Piotr i Igor swoją pasją zajmują się już od 4 lat. W tym stosunkowo krótkim czasie udało się im zdobyć kilka czołowych miejsc w zawodach modeli samochodowych. Startują w dwóch ligach w Polsce i jednej w Czechach. Igor jest mistrzem Torunia, a Piotr wicemistrzem W Rajdowej Lidze Mazowsza Igor jest wicemistrzem, a Piotrowi udało się zdobyć tytuł mistrza klasy WRC2. I ostatni ich sukces na toruńskiej Motoarenie. Kierowcy elektrycznych rajdówek, którzy pochodzą z Chełma zajęli pierwsze dwa miejsca. Igor zdobył tytuł mistrza Torunia. Piotr jest wicemistrzem.

Czemu zawdzięczają sukces? – By jeździć dobrze, trzeba trenować. Gdy mam chwilę wolnego nawet późnym wieczorem – trenuję. Rajdowe modele elektryczne nie są wymagające pod względem podłoża, wystarczy parking, czy park – wyjaśnia Igor. – By wygrywać trzeba dobrze ustawić swój samochód. Szczególnie amortyzatory, od nich zależy twardość zawieszenia. To jest bardzo skomplikowane, szczególnie na początku, ale gdy się to opanuje jazda jest już przyjemnością.

Na samych zawodach, kierowca rajdówki pełni kilka funkcji. – Gdy jedziemy na rajd bagażnik samochodu jest wypełniony po brzegi – opowiada Igor. – Wieziemy ze sobą cały „warsztat”. W jego skład poza narzędziami wchodzi kilka kompletów opon, bo na każdym odcinku panują inne warunki i opony są kluczowym elementem. Jeden komplet to koszt od 50 do 100 złotych. Dodatkowo elementy podwozia i nadwozia.

Jak twierdzą obaj mężczyźni apetyt rośnie w miarę jedzenia i za każdym razem starają się udoskonalać swoje cacka. To wymaga nie tylko nakładów finansowych ale również ogromnego samozaparcia i wiedzy z zakresu mechaniki samochodowej. Modele które wspólnie tworzą kosztują od 2 do 3 tysięcy złotych.

– Ostatnio wspólnie z Igorem i jeszcze jednym naszym kolegą kupiliśmy podwozie amerykańskiej firmy i je pocięliśmy – opowiada Piotr. – Następnie dodaliśmy kilka swoich części i złożyliśmy własne, autorskie podwozie. Sprawuje się wyśmienicie. Firmy, które produkują modele samochodów nie dają zbyt dużych możliwości. By stworzyć samochód marzeń, trzeba się napracować.

Obaj mężczyźni nie mieszkają w Chełmie. Pracują w Warszawie i tam rozwijają swoje pasje. Tam też powstał ich team - z Słoiki Rally Team. – No cóż nazwa powstała w ubiegłym roku. Pod wpływem doniesień prasowych dotyczących napływu do stolicy ludzi spoza miasta. W naszym teamie jest poza nami kolega z okolic Warszawy. W tym roku udało się nam drużynowo zająć pierwsze miejsce. Więc jak się okazuje słoiki nie są takie złe – mówi z uśmiechem Piotr.

– Ludzie, którzy się w to bawią mają ogromną pasję, przebywanie z nimi daje ogromnego kopa pozytywnej energii – kwituje Igor.


Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto