Dzień Kobiet jest okazją do przedstawienia kilku aktywnych mieszkanek małych miejscowości, które znajdują czas i działają na rzecz społeczności lokalnych.

To one między innymi promują przedsiębiorczość kobiet, zdobywają pieniądze z programów unijnych i dążą do poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich. Działają też na rzecz ochrony zdrowia i zabezpieczenia socjalnego rodzin wiejskich. Prowadzą szkolenia, warsztaty i różne kursy. Przedstawiamy sylwetki kilku z nich.

Lucyna Sado jest radną powiatu chełmskiego z miasta i gminy Siedliszcze. Z wykształcenia lekarz pediatra, specjalista medycyny rodzinnej, pracuje w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej "SALUS" w Siedliszczu. W swojej pracy zawodowej i społecznej zawsze oddana i pomocna mieszkańcom gminy i miasta Siedliszcze. Jako radna powiatu chełmskiego zabiega o poprawę stanu dróg, odkrzaczania poboczy i przebudowę dróg w Bezku, Kuliku, Chojeńcu i Mogielnicy. Jako przewodnicząca Komisji Zdrowia i Profilaktyki Zdrowotnej, prowadząc działalność edukacyjną organizowała szereg prelekcji dla mieszkańców na temat szczepień i profilaktyki chorób zakaźnych, grypy, chorób nowotworowych, gruźlicy, cukrzycy oraz zasad reanimacji i udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Te spotkania cieszą się powodzeniem wśród mieszkańców chełmskich miejscowości.

Bożena Deniszczuk jest rolnikiem. Prowadzi gospodarstwo rolne i zajmuje się agroturystyką w Wólce Tarnowskiej, w gminie Wierzbica. Jest znana ze swojej działalności społecznej. Prowadzi Stowarzyszenie Ziemia Chełmska, które nastawione jest na edukację prozdrowotną i integrację społeczności lokalnej. Pomaga i doradza mieszkańcom gminy w sprawach funduszy unijnych, urzędowych, agroturystyki i diety bezglutenowej. Wspiera lokalne inicjatywy służące mieszkańcom. Chociaż na brak zajęć nie narzeka, pomaga każdemu, kto do niej po taką pomoc się zwróci. Czasami jest to napisanie podania, czy odwołania, doradzanie w sprawach urzędowych, a czasami zwyczajna rozmowa o życiu. Prowadzi też kilka kont i blogów na profilach społecznościowych.

Grażyna Szykuła mieszka w Strachosławiu, gm. Kamień. Jest rolnikiem. Dużo czasu poświęca na działalność społeczną. Przez pięć kadencji działała jako radna gminy Kamień. Obecnie jest przewodniczącą rady powiatu chełmskiego. Czyli aż 24 lata działa w samorządzie. Od 18 lat prowadzi też Stowarzyszenie Kobiet Gminy Kamień pozyskując granty na kursy, szkolenia, warsztaty dla społeczności lokalnej. W tym roku ( maj/ czerwiec ) odbędą się warsztaty rękodzieła artystycznego i kulinarne oraz wycieczka Gniezno-Licheń-Łódź. Grażyna Szykuła wspiera lokalne inicjatywy w powiecie, a zwłaszcza w gminie Kamień i Dorohusk.

Iwona Krzywicka jest sołtysem w Czułczycach już drugą kadencję. Współautorka reaktywacji OSP w Czułczycach - jest gospodarzem tej jednostki strażackiej. W lutym tego roku została laureatką plebiscytu Super Tygodnia Chełmskiego - najlepszy sołtys w gminie Sawin. Jest też wiceprezesem Stowarzyszenia Integracja w Czułczycach. Wspiera lokalne inicjatywy. Jest rolnikiem i pracuje poza rolnictwem jako ekspedientka.

Dorota Łosiewicz- to samorządowa działaczka kultury. Od 1992 roku jest dyrektorem GOK w Rejowcu, inicjatorką wielu zdarzeń kulturalnych m.in. Przeglądu Piosenki i Przyśpiewki Ludowej, Międzynarodowych Warsztatów Plastycznych, konkursu „Moja Mała Ojczyzna, ” za który zdobyła tytuł Człowieka Roku 2017 w plebiscycie Kuriera Lubelskiego w powiecie chełmskim. W 2005 roku odznaczona została odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury RP, wielokrotnie odznaczana przez Marszałka Województwa Lubelskiego, Starostę Chełmskiego, WOK w Lublinie oraz Wójta Gminy Rejowiec za pracę na rzecz „Małej Ojczyzny” i kultywowanie jej kultury. Jest też współzałożycielem Towarzystwa Regionalnego Rejowiec, członkiem LGD „Promenada S12”, inicjatorem założenia dziewięciu KGW w Gminie Rejowiec. Od 2014 roku radna Powiatu Chełmskiego i przewodnicząca Komisji Oświaty Kultury i Spraw Społecznych.

Zobaczcie zdjęcia prezentowanych kobiet podczas różnych spotkań i działań.

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!