MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

2. Gdańskie Dni Kaszubskie (8-14 czerwca 2023 r.). Fischmarkt, Jarmark Kaszubski, kuchnia, muzyka, wystawy i spacery w centrum Gdańska

OPRAC.:
Anna Szałkowska
Anna Szałkowska
Impreza jest ciekawa i niezwykle widowiskowa, tak wyglądało w 2022 roku
Impreza jest ciekawa i niezwykle widowiskowa, tak wyglądało w 2022 roku Przemek Świderski
Przed nami 2. Gdańskie Dni Kaszubskie. Od 8 do 14 czerwca w Gdańsku odbędzie się największe kaszubskie wydarzenie kulturalne w Gdańsku. Odwiedzający imprezę będą mogli odkryć na nowo kaszubską muzykę, rybackie rzemiosło, rękodzieło, regionalną kuchnię, złożoną historię, ciekawą literaturę, a także poznają najważniejsze kaszubskie ciekawostki związane z Gdańskiem

Kaszëbë Music Festival (8 i 10 czerwca) - muzyka Kaszubów na gdańskiej Ołowiance

W ramach Kaszëbë Music Festival (8 i 10 czerwca) na scenie zlokalizowanej na gdańskiej Ołowiance (a dokładniej na parkingu Filharmonii Bałtyckiej) wystąpią zespoły i muzycy kaszubscy tacy jak: Zespół Drëszë, Rybacka Orkiestra Dęta z Jastarni, Kiev Office, ZPiT Sierakowice, ZPiT Gdańsk, Slavko The Violinist, Chór Scherzi Musicali, Zespół Tańca Ludowego Neptun oraz Zofia Muchowska. W przerwie pomiędzy występami odbędą się rozmowy z kaszubskimi twórcami, animatorami kultury. Przed sceną będzie można odpocząć na leżakach orzeźwiając się np. kaszubskim piwem.

Jarmark Kaszubski - okazja do poznania kaszubskiej kuchni

Nie zabraknie okazji do skosztowania regionalnych potraw. W ramach 2. Dni Kaszubskich odbędzie się też Jarmark Kaszubski, na którym gdzie będzie można poznać i zakupić regionalne produkty oraz przeprowadzone będą warsztaty dla najmłodszych. Mozna go odwiedzić od 8 do 11 czerwca na gdańskiej Ołowiance

Fischmarkt w Gdańsku - poznaj jego tradycje podczas 2. Gdańskich Dni Kaszubskich

Ideą jest odtworzenie tradycji rybołówstwa jaką kultywowali w Zatoce Gdańskiej kaszubscy rybacy. „Fischmarkt w Gdańsku”, który odbędzie się w sobotę 10 czerwca na Targu Rybnym nawiąże do wielowiekowej tradycji gdańskiego targu sięgającego XIV wieku. Rybacy z Półwyspu Helskiego przywozili tu tradycyjnymi łodziami - pomerankami złowione przez siebie ryby. Zapraszamy do odtworzonej wioski rybackiej oraz na inscenizację przypłynięcie łodzi rybackich, wyładunku ryb, pokaz targu – sprzedaży i oporządzenia ryb w tradycyjnych strojach przy użyciu historycznych sprzętów i narzędzi, organizację tradycyjnej chaty rybackiej. Fischmarkt rozpoczyna się o 12.00 barwnym przemarszem inscenizatorów oraz gości z Targu Rybnego do Dworu Artusa po klucze do bram miasta.

Wystawy i spacery poświęcone Kaszubom

Od 9 czerwca do 2 lipca przy ul. Grobla I pojawią się dwie historyczne wystawy, dzięki którym zapoznamy się z dokonaniami kaszubskiej społeczności w Gdańsku oraz na Pomorzu.
Pierwsza wystawa poświęcona jest Towarzystwu Młodokaszubów, jednej z najważniejszych organizacji w historii ruchu kaszubsko-pomorskiego, która została założona w dniach 20/21 czerwca 1912 r. w Gdańsku. Organizację tę stworzyli bardzo dobrze wykształceni przedstawiciele inteligencji kaszubsko-pomorskiej (głównie księża, prawnicy, lekarze, dziennikarze i kupcy), którzy skupiali się dotychczas głównie wokół wydawanego od 1908 r. pisma "Gryf". Celem Towarzystwa było dalsze rozwijanie programu ideowego ruchu kaszubsko-pomorskiego i przygotowanie kadr do działalności wśród Kaszubów. Kontynuatorem idei Młodokaszubów jest obecnie Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Druga wystawa poświęcona została dr. Michałowi Szucy - publicyście, nauczycielowi, działaczowi. Od młodych, szkolnych lat związany z ruchem młodokaszubskim. W czasie I wojny światowej powołany do armii niemieckiej; służbę pełnił w garnizonach na terenie Niemiec oraz na terenie kongresówki, m.in. w Warszawie. Po wojnie współtworzył organizacje Polaków z Wolnego Miasta. Był jednym z siedmiu „ojców założycieli” Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki. Był również sportowcem, członkiem i prezesem sekcji wioślarskiej KS Gedania. W mieście znany był głównie jako bankowiec i ekonomista: dyrektor gdańskiej filii Banku Dyskontowego w Bydgoszczy oraz radca finansowy Rady Portu i Dróg Wodnych. Współtworzył również polskie banki ludowe na terenie Niemiec, w Opolu i Bytomiu.

Organizatorzy zapraszają też do spacerów śladami kaszubskimi po Gdańsku. W czwartek, 8 czerwca organizowany jest spacer śladami kaszubskimi w Gdańsku. Do udziału zapraszamy mieszkańców Gdańska i Kaszub oraz przybyłych turystów wraz z rodzinami i dziećmi. Wydarzenie odbędzie się ok. 17.00 na Górze Gradowej zaraz po uroczystym wciągnięciu kaszubskiej flagi.
Spacer obejmować będzie teren Starego Miasta, Osieka i Głównego Miasta Gdańska. Również w ramach Gdańskich Dni Kaszubskich organizujemy spotkanie otwarte w salonie Domu Uphagena w dniu 14 czerwca o 17.00 o „Postaciach gdańskiego pogranicza”.

Spektakl Teatru Zymk w Malarni Teatru Wybrzeże

W ramach 2. Gdańskich Dni Kaszubskich 12 czerwca roku o 20.00 w sali Malarnia Teatru Wybrzeże w Gdańsku (ul. Teatralna 2) zostanie wystawiony spektakl Teatru Zymk pt. „Splotłô słoma”. Wejściówki na spektakl (15 zł) można zarezerwować pod adresem mailowym: [email protected].

„Splotłô słoma” jest próbą znalezienia źródła obrzędów i odpowiedzi na pytanie, dlaczego człowiek odprawia rytuały. Wędrówka przez tysiąclecia jest tak naprawdę podróżą w głąb siebie. Nie jest ważne, czy poznajesz malunki skalne z Lascaux czy bierzesz udział w pochodzie Gwiżdżów – dotykasz tajemnicy tego, kim Ty sam_sama jesteś... Spektakl Teatru Zymk jest widowiskiem muzyczno-teatralnym z elementami pantomimy. Opowiada o rocznym cyklu obrzędowym oraz o rytuałach związanych z cyklem życia człowieka. Opowieść nie dzieje się w konkretnym kontekście historycznym, dzięki czemu widz dostrzega uniwersalizm zwyczajów i nową perspektywę na wszystko, co zna z kaszubskich tradycji.

Spektakl jest odpowiedni także dla dzieci i młodzieży.

Głównym organizatorem 2. Gdańskich Dni Kaszubskich jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.
mat. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

Sonda Dziennika Bałtyckiego

Trwa głosowanie...

Jak długi weekend czerwcowy, to...?

Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto